پیر چشمی

پیر چشمی بیماری شایع دوران میانسالی

پیر چشمی : تصویر پدران و مادرانی که نوشته اى را از چشمان خود دور نگه داشته ، با فشردن چشمان خود و بالا و پایین بردن عینک سعی بر خواندن آن دارند ، براى تمامی افراد آشنا است.

پیرچشمی از چه سنی شروع می شود ؟

با شروع سن 40 سالگی که شروع میانسالی می باشد ممکن است افراد در حین انجام برخی از امور هم چون مطالعه ، خیاطى ، کار با تلفن همراه ، کامپیوتر و غیره متوجه شوند که در دیدن اشیاى نزدیک دچار اختلال شده اند بروز این موضوع در تمامی افراد ممکن بوده و نشانه ای از افزایش سن می باشد.

پیر چشمی

علائم پیر چشمی چیست ؟

بیماری پیرچشمى ، به مرور زمان سبب بروز اختلال دید با شدت بیشتر در فواصل نزدیک شده و روشی برای درمان آن وجود ندارد.

افزایش سن سبب سفت و غیر منعطف شدن تدریجی عدسی چشم شده و بدین ترتیب توانایی تطابق عدسی چشم کاهش می یابد در نتیجه فردی که مبتلا به بیماری پیر چشمی است اشیا نزدیک را تار و غیر واضح می بیند.

در اصطلاح علمی پیرچشمی ، را presbyopia می نامند.

معمولا علت بروز پیرچشمی ، سفت شدن و کاهش انعطاف پذیری عدسی چشم می باشد از سایر دلایل بروز بیماری پیرچشمی می توانیم به کاهش توانایی ارتجاعی رشته های عضلانی عدسی و عضلات ماهیچه مژگانی اشاره کنیم.

پیر چشمی و راه درمان

پنج روش اصلاح پير چشمی عبارت اند از :

  • عینک مطالعه ( تک دید )

درمان افراد مبتلا به پیرچشمی که دید دور آن ها ضعیف می باشد ، نيازمند استفاده از عینک مطالعه به منظور اصلاح دید نزدیک می باشد که توصیه می شود این افراد عینکی با پل بینی پهن و حدقه باریک انتخاب کنند.

  • عینک با عدسی دو کانون ( بایفوکال )

استفاده از این عینک سبب بهبود دید دور و نزدیک افراد می شود اما دید میانی آن خوب نيست.

لبه قسمت بالایی دید نزدیک بر روی عینک سبب پرش تصویر در حین تغییر جهت نگاه از دور به نزدیک می شود.

  • عینک با عدسی تدریجی ( چند کانونه / پروگرسيو )

استفاده از این نوع عینک ها سبب بهبود دید دور ، میانی و نزدیک افراد می شود اما حد فاصل دید دور و نزدیک در آن ها مشخص نمی باشد عینک های همراه با عدسی چند کانونه نسبت به عینک های همراه با عدسی دو کانون کارایی بالاتری دارند.

  • لنزهای تماسی دو کانونه ( بای فوكال ) و چند کانونه ( پروگرسيو )

اصلاح پیرچشمی با کمرا

جدیدترین روش درمانی بیماری پیرچشمی روش کمرا می باشد ، در این روش از تکنیک لیزر فمتوسکند و درون کاشت ( inlay ) استفاده می شود.

پاسخ

8 − چهار =

Call Now Buttonتماس با دکتر